Vakum Hassas Döküm

Serpa Hassas Döküm, atmosferik ortamda yapılan geleneksel hassas döküm yönteminin yanı sıra, 2004 yılında yaptığı vakum ortamında indüksiyon ergitme ocağı yatırımıyla Türkiye’de bu teknolojinin lideri olarak ulusal ve uluslararası pazarlara birçok farklı ürün sunmaktadır.
Serpa Hassas Döküm’ün 2004 yılından bu yana sahip olduğu tecrübesiyle ve uzman kadrosuyla vakum döküm yöntemiyle gerçekleştirdiği birçok özel proje mevcut olup savunma sanayi, havacılık, enerji sektörleri için günümüz gereksinimlerini karşılayabilen ve dünya çapında ihracatı yapılan geniş bir ürün yelpazesi vardır.

Vakum hassas döküm yöntemi, geleneksel hassas döküm prosesi ile ortak üretim aşamalarına sahip olmakla birlikte, süperalaşım malzemelerin dökümü için kullanılan birçok know-how bilgi ve tecrübe gerektiren özel ve üst düzey teknolojik bir yöntemdir.

Eş eksenli kristal yapıda döküm yapılabilmesine olanak veren vakum ortamında indüksiyon ergitme ocağında Nikel esaslı ve Kobalt esaslı süperalaşımların dökümü 10-3 – 10-4 mbar basınç altında dökülmektedir. Burada özellikle yüksek sıcaklık mukavemeti bulunan malzemelerin vakum ortamında ergitilmesi ve dökülmesi sayesinde malzeme içerisinde bulunan Azot ve Oksijen miktarlarının ppm mertebesindeki miktarlarda tutulması sağlanmaktadır.

Alüminyum yüksek oksijen afinitesine sahip bir malzeme olup, atmosferik ortamda kolayca oksitlenmektedir. Günümüz teknolojisinde birçok gaz giderme yöntemi mevcut olsa da  Alüminyum alaşımlarının dökümünü de vakum ortamında gerçekleştiren Serpa Hassas Döküm, Alüminyumu kısmi kararlı bir ortamda ergitme ve döküm yaparak en iyi yüzey kalitesini elde etmektedir.

tr_TRTürkçe